Dnes je čtvrtek 13. prosinec, svátek má Lucie.

Ilustrační foto
Menubox
Restbox

Pozvánka na poslední kostelní benefiční koncert v tomto roce

přidáno: 28. 11. 2017

Sdružení pro obnovu dobříšských varhan a římskokatolická farnost v Dobříši zve všechny milovníky a přátele krásné hudby na poslední benefiční koncert v tomto roce.

Přijďte v sobotu 30. prosince od 16:00 hod. do kostela Nejsvětější Trojice v Dobříši na Vánoční mši od Adama Michny z Otradovic „Již slunce z Hvězdy vyšlo“ z roku 1654. Jde o rekonstrukci Muziky ke Slavné Bohoslužbě „Na Jitřní Božího Narození“.

Zpívá a na dobové nástroje soubor Ritornello, připravil a vede Michael Pospíšil

Komorní soubor Ritornello se zabývá především hudbou 16. a 17. století, ale také obou sousedních. Podle programu, který sestavuje ze specialistů na daný obor, mění své obsazení. Jádro souboru tvoří vždy 2-3 hudebníci, kteří často ovládají i více nástrojů. 

Nedílnou součástí přípravy programu je vlastní intensivní badatelská a ediční činnost (edice hudby, hymnologie, organologie aj.). Soubor se snaží vrátit hudbu z kategorie „vážné hudby“ mezi základní potřeby člověka, jako je universální řeč dorozumění pomocí malých a nejmenších hudebních forem (píseň, tanec) v jejich eleganci i syrovosti zároveň: barokně-romantický „Návrat“. Soubor užívá historických nástrojů nebo jejich věrných replik (loutna, theorba, barokní kytara, niněra, renesanční dudy, barokní moldánky, varhanní positiv, cinky a dulcián, renesanční trombony, šalmaje, chalumeaux, flétny a fistuly, violy da braccio i da gamba, barokní housle, bubny atd.), starých ladění a temperatur, původních herních a pěveckých technik.

autor článku: Ivo Kylar | předseda spolku Sdružení pro obnovu varhan