Dnes je neděle 17. únor, svátek má Miloslav.

Kultura
Menubox
Restbox

VIDEO: Benefiční koncert na zámku sklidil ovace!

přidáno: 18. 03. 2018

Během nedělního podvečera se na dobříšském zámku setkaly nemalé hvězdy současné české hudby. Dorazil houslový virtuóz Jaroslav Svěcený společně s dalšími skvělými umělci. My jsme se snažili přenést alespoň část atmosféry z vyprodaného koncertu do následující videoreportáže.

Na Zámku Dobříš v neděli 11. března vystoupil český houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s přední klavíristkou Lucií Toth a unikátním flétnovým komorním souborem Magistri složených z pedagogů z celé České republiky. Uměleckou vedoucí souboru je Magdalena Bílková Tůmová, laureátka Pražského jara. 

Program zahájily skladby z 16. století, ale zazněly také moderní melodie 20. století. Diváci si tak mohli v Zrcadlovém sále dobříšského zámku vychutnat například i Smetanovu Vltavu ve speciální úpravě právě pro flétnový orchestr. Večerem provázela moderátorka, herečka a zároveň i flétnistka Zdeňka Žádníková Volencová, která měla k jednotlivým skladbám netradiční průvodní komentář. Velmi emotivní a nezapomenutelná byla Rachmaninova Vokalíza, kterou Jaroslav Svěcený a Lucie Toth doslova uhranuli celý sál.

Večer pomohl sbírce pro obnovu dobříšských varhan

„Fantastický zážitek interpretace slavných českých a světových melodií v provedení sólových houslí s doprovodem souboru pětadvaceti příčných fléten pod vedením MgA. Magdaleny Bílkové Tůmové potěšil a nadchnul všechny posluchače. Velice si vážím obětavosti všech hudebníků, kteří bez nároku na honorář přijeli podpořit náš projekt obnovy varhan v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši. Děkuji protagonistům večera paní Zdeňce Žádníkové Volencové, Jaroslavu Svěcenému, klavíristce Luci Toth, paní Magdaleně Bílkové Tůmové a všem flétnistům, kteří dorazili z různých koutů republiky. Děkuji též za ozvučení panu řediteli Voděrovi a personálu zámku za jejich ochotu a vstřícnost,“ uvádí s vděčností Ivo Kylar, předseda Sdružení pro obnovu varhan v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši. 

Alespoň část atmosféry z galakoncertu jsme se snažili přenést do následujícího videa:

autor článku: Kamila Paulová