Dnes je středa 20. červen, svátek má Květa,
je Světový den uprchlíků.

Rozcestník
Menubox
Restbox

Noc literatury se Zdeňkou Žádníkovou na zámku

přidáno: 17. 05. 2017

Ve středu 10. května se Dobříš přidala k oslavě svátku knih, který v naší republice probíhá již několik let. Městská knihovna Dobříš ve spolupráci se Zámkem Dobříš připravila čtenářům krásný program: ukázky ze zajímavých novinek evropské literatury byly prokládány hudebními vstupy příbramského souboru CantaVera.

Hlavní hvězdou večera byla bezpochyby známá divadelní a filmová herečka Zdeňka Žádníková. Namísto ohlášeného Lukáše Langmajera jí nakonec zdatně sekundoval  herec a režisér Podbrdského národního divadla Martin Zajíček; pan Langmajer byl nucen z vážných důvodů letos svou účast na poslední chvíli zrušit, o to více se však prý již těší na příští ročník.

Nálada dobříšské Noci literatury byla výborná: posluchači byli velmi soustředění a dá se říci, že si předčítání i hudbu s chutí užívali. Pro mnoho z nich bylo seznámení s díly Joachima Meyerhoffa, Patricka Declerca, Eleny Ferrante či Sary Baume inspirací k půjčení či zakoupení některé z jejich knih; hudební ukázky různých žánrů (od středověké písně přes Antonína Dvořáka po spirituál) byly osvěžujícím doplněním. Po přemístění ze Zrcadlového sálu jsme si v komorním prostředí Loveckého salónku všichni  vychutnali okoulující dialog Sary Bernhardtové a kapitána Freda Burnabyho z pera Juliena Barnese. Jeho kniha „Roviny života“ propojuje milostný příběh slavné herečky a jednoho z prvních aviatiků s velmi osobními úvahami nad ztrátou milované bytosti. Krásný gospel „Freedom is coming“ dal nádherně symbolickou tečku nejen závěrečné ukázce, ale celému večeru.

Noc literatury organizují česká centra již od roku 2006, před šesti lety se k projektu připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků – a s ním i knihovny v různých městech republiky. Letos se tato akce konala v téměř šedesáti českých a bezmála třiceti zahraničních městech. Jsme velice rádi, že tento program oslovil i dobříšské publikum – a díky partnerství Zámku Dobříš si ho navíc užilo v tak krásných prostorách.  

autor článku: Romana Bodorová, Městská knihovna Dobříš