Dnes je středa 5. srpen, svátek má Oldřiška,
je Světový den boje za zákaz jaderných zbraní.

Ilustrační foto

Adventní tipy aneb kam byste rozhodně měli vyrazit za vánoční atmosférou

přidáno: 28. 11. 2018

Před námi je první adventní neděle. Rádi byste předvánoční atmosféru prožívali také jinak nežli doma u plotny? Kam ale vyrazit? Máme pro vás velký přehled akcí, které se v předvánočním čase v našem regionu uskuteční. Kam s dětmi vyrazit za Mikulášem, kde a kdy se ve městech a na vesnicích rozsvítí vánoční osvětlení?

Rozsvícení vánočních stromků a osvětlení

Nový Knín – pátek 30. 11. od 18:00 hod. Proběhne rozsvícení vánočního stromu a také ohňostroj, připraveno bude i občerstvení a výstava v Muzeu Zlata.

Stará Huť - sobota 1. 12. od 17:00 hod. V parku u vstupu do obce proběhne slavnostní rozsvícení vánočního stromu s programem připraveným dramatickým a tanečním kroužkem ZŠ Stará Huť pod vedením paní D. Majzelové a R. Mocové. Tradiční občerstvení bude zajištěno na místě.

Svaté pole – sobota 1. 12. od 16:30 hod. Obce Svaté Pole a Budínek společně s Mateřskou školou Sovička zve všechny ke společnému zastavení u vánočního stromu, které se uskuteční u kulturního domu v sobotu od 16:30 hodin, kde proběhne vystoupení dětí z MŠ Sovička a vánoční jarmark. Pokud si koupíte drobné dárky, vyrobené v mateřské školce, výtěžek půjde do rozpočtu MŠ Sovička. Po skončení kulturního programu bude rozsvícen vánoční strom.

Hříměždice – sobota 1. 12. od 20:00 hod. Každoroční rozsvícení vánočního stromu proběhne i v Hřiměždicích. Čekají na Vás cukrovinky od místních pekařek, svařák, hudba v místním kostele sv. Anny. Zlatým hřebem večera bude rozsvícení vánočního stromu a následný ohňostroj. Po této akci následuje afterparty v restauraci U jezírka s věhlasným a policií ČR velmi známým DJ Fandou.

Příbram - sobota 1. 12. od 15:00 do 20:00 hod. na náměstí T. G. Masaryka

Praha – sobota 1. 12. od 19:00 hod. rozsvícení stromu na Staroměstském náměstí

Mníšek pod Brdy – neděle 2.12. od 17:00 do 19:00 hod. na náměstí F. X. Svobody

Dobříš

Čtvrtek 6. 12. od 16:00 do 18:30 hod. setkání se sv. Mikulášem a rozsvícení vánočního stromu. I tento rok se blížící advent a vánoční svátky na dobříšském náměstí oslaví spolu se sv. Mikulášem a jeho družinou na dobříšském náměstí.

Program:

16:00 Zahájení (Divadelní spolek Disk Dobříš):

Dále účinkují:

Pěvecké sbory Jeřabinky ZUŠ Dobříš a Lentilky 4. MŠ Dobříš

Vystoupení žáků z MŠ a ZŠ Dobříš

Spolek odrostlých holek - TJ Sokol Dobříš

Aerobic pod vedením M. Poborské - TJ Sokol Dobříš

Zazpívá Tereza Wess.

17:00   Příchod sv. Mikuláše a jeho družiny - mikulášská nadílka

18:15   Zdravice starostky města a rozsvícení vánočního stromu

18:30   Ohňostroj

Podvečerem bude provázet Ivan Sutnar a Tomáš Kadlec. Nebudou chybět ani stánky s tradičním vánočním občerstvením, aby se zahřála nejen duše ale i tělo.

Mikulášské akce pro děti

Od 27. 11. do 5. 12. Hornický Mikuláš v Příbrami

Spolek Prokop Příbram velkou část své činnosti zaměřuje na programy pro děti, popřípadě pro rodiče s dětmi. Největší z těchto akcí je Hornický Mikuláš, který vznikl z podnětu členů spolku v roce 1994 a těší se značné obliby u veřejnosti. Akce je určena pro dva okruhy návštěvníků. První okruh návštěvníků tvoří děti mateřských a základních škol, popř. zákazníci cestovních kanceláří, druhý okruh tvoří rodiče s dětmi, a to nejen z okolí Příbrami, ale z celé České republiky. Cestu si na Mikulášskou našli i hosté ze zahraničí, např. až ze vzdálené Austrálie.

Návštěvníci, kteří mají zajištěné vstupenky, se nejprve shromáždí ve stylové hornické hospůdce, kde je vyzvedne průvodce a vezme je na prohlídku tajemného prostředí Mariánské štoly. V podzemí převezme ochranu nad návštěvníky mocný vládce podzemní říše Permon se svými pomocníky permoníky. Pak se v temnotách otevře před návštěvníky brána pekelná a objeví se čertovská cháska se svým vládcem Luciferem. Ti, jenž přečkají pekelný rej, se vydají s průvodcem na zpáteční cestu na pozemský svět, kde v patře šachetní budovy dolu Marie již návštěvníky očekává štědrý a dobrosrdečný svatý Mikuláš, laskaví a usměvaví andělé i moudrý strážce nebeských bran svatý Petr. Vstupné je v pracovních dnech 120 Kč/osoba a soboty a neděle a 5. prosince 150 Kč/osoba.

1. 12. Mikulášská v dobříšské sokolovně

TJ Sokol Dobříš pořádá 1. 12. od 15:00 Mikulášskou zábavu pro děti.

2. 12. Mikulášská v dětské herně Skřítkov

Mikulášská nadílka se v neděli 2. prosince. Přijďte si užít skvělou zábavu, pozdravit Mikuláše, anděly a čertíky.

9. 12. Muzeum hraček Dobříš na Zámku Dobříš

Přijďte si vytvořit vánoční ozdoby z vosku. Tvořit budeme od 12:30 do 16:00 hod. Cena: 20 Kč děti, 30 Kč dospělí. Materiál v ceně.   

9. 12. Mikuláš v Novém Kníně

V Novém Kníně Začátek Mikulášské cesty, vstup do brány bude umožněn v neděli od 14:00 do 16:00 hod. Není potřeba dorazit hned na začátek, uvítáme, když budete přicházet postupně, abychom na děti měli čas a nesešly se nám všechny najednou.

9.12. Mikuláš na ledě v Příbrami

Bruslení s Mikulášem na zimní stadionu v Příbrami od 14:00 do 16:00 hod.

Adventní a vánoční jarmarky

29. 11. Školní jarmark 2. ZŠ Dobříš

2. ZŠ Dobříš zve všechny žáky, rodiče a přátele školy na tradiční Adventní setkání. Čeká na Vás pestrý program plný zpěvu, výrobků a vánoční nálady. Na závěr nebude chybět ohňostroj.

7. 12. Školní jarmark 1. ZŠ Dobříš

Každoročně pořádá 1. ZŠ Dobříš na Komenského náměstí předvánoční setkání. Srdečně vás na něj zveme i tento rok a těšíme se na viděnou.

8. 12. Adventní trh na Zámku Dobříš

V sobotu 8. prosince se od 11:00 hod. uskuteční první ročník Vánočního trhu na Zámku Dobříš. Na trzích budete moci nasát vánoční atmosféru, zakoupit si různé, především ručně vyráběné dárečky a vánoční dekorace. Dále můžete ochutnat rybí speciality, medovinu, svařák, výbornou kávu či něco sladkého a zaposlouchat se do vánočních koled. Otevřena bude také expozice s výstavou betlémů a vánoční výzdobou.

15. 12. Charitativní jarmark u Bedřicha

Dětského domova Korkyně vás srdečně zvou na Vánočním jarmarku u Bedřicha, který se uskuteční v sobotu 15. prosince od 9:00 hod. v areálu potravin u Bedřicha. Můžete se těšit na prodej jmelí a výrobků z květinářství Letizia, sladkosti z Dorty D, výbornou kávu od Café Honduras, svařák, horké jablíčko, klobásky, a dobroty od cestovatelů Katky a Michala. Veškerý zisk z prodeje bude věnován Dětskému domovu Korkyně, stejně jako při loňském ročníku, kdy díky jarmarku mohly děti jet o jarních prázdninách na hory. A co je ještě lepší, letošní výtěžek zdvojnásobí Nadace Divoké husy.

18. 12. Vánoční jarmark ZŠ Lidická

Vánoční jarmark s možností zakoupení výrobků žáků školy a občerstvení v kavárně.

Adventní trhy v Kopáčkově dvoře

Každou adventní neděli, tedy 2. 12.,9. 12.,16. 12. a 23. 12., se budou konat vánoční trhy také v Kopáčkově dvoře od 9:00 do 13:00 hod.

Další kulturní akce

9. 12. Dobříšský chrámový pěvecký sbor

řídí Petra Šimková

14. 12. Vánoční koncert na Zámku Dobříš

Začátek v 19:30 hod. Vstupné: 1. - 4. řada 350,- Kč; 5. - 8. řada 300,- Kč; 9. - 13. řada 250,- Kč. Předprodej vstupenek v Informačním středisku od 6. 11.

16. 12. Benefiční večer nadačního fondu Zdeňky Žádníkové

Každoroční benefiční večer se uskuteční v neděli 16. prosince od 17:00 hod. na dobříšském zámku. Večerem provede samotná paní Zdeňka Žádníková společně s kapelou.

22. 12. Česká mše vánoční

Koncert J. J. Ryby, během kterého zahraje příbramská filharmonie se uskuteční v sobotu 22. prosince 17:00 hod. na Zámku Dobříš.

autor článku: Redakce DA