Dnes je pátek 19. duben, svátek má Rostislava.

dobrisskoaktualne.cz/deti-regiony-brdy

Rozhovor s paní Kristinou Váňovou z Památníku Karla Čapka

přidáno: 06. 03. 2020

Velmi zajímavý rozhovor s bývalou ředitelkou Památníku Karla Čapka vedla děvčata ze ZŠ Dobříš, náměstí Komenského 35. Dozvíte se v něm zajímavosti nejen o paní Kristině, ale i samotném spisovateli.

Dobrý den. Od kdy se věnujete Karlu Čapkovi?

Karlu Čapkovi se věnuji intenzivně asi třicet let. To jsem byla zakládající členkou nadace, která vznikla za účelem zachování Památníku Karla Čapka ve Staré Huti a sbírala peníze na jeho opravu.

Kdy jste na Karla Čapka poprvé „narazila“?

Jako dítě jsem si poprvé všimla Čapkových fejetonů s názvem Obrázky z domova v tátově knihovně. Zaujala mne jejich obálka s namalovanými kvítky. V té knihovně také byla Válka s mloky, pečlivě vystřižená z Lidových novin a podomácku svázaná. Až jako dospělá jsem si uvědomila, že je to unikát, nyní je v knihovně Památníku.

Proč je Karel Čapek tak známý po celém světě?

Karel Čapek měl obrovský dar oslovit svým dílem čtenáře každého věku, intelektuály i prosté lidi. A knihám, v nichž mu jde o osud lidské civilizace, rozumí čtenáři na celém světě.

Měl Karel Čapek nějakou špatnou vlastnost?

Měl. Karel Čapek byl silný kuřák. V jeho době se ale ještě o škodlivosti kouření mnoho nevědělo.

Myslíte si, že máte s Karlem Čapkem něco společného?

Učím se od něj neztrácet víru v lidi, neztrácet slušnost. Být zodpovědná za to, co dělám. Pomáhat tam, kde to mohu zvládnout.

Kdy jste se dostala do Památníku a v jakém stavu jste ho přebírala?

V Památníku jsem začala pracovat v roce 1995. To byl už hodně poznamenaný zubem času, dům byl ve špatném stavebním stavu a výstavy zastaralé. Za dva roky se podařilo vše opravit a v roce 1997 byla otevřena nová expozice.

Autorka obrázku Památníku Karla Čapka ve Staré Huti: Ema Dvořáková.

Jaké místo a věc máte v Památníku nejraději?

Nejraději na Strži mám zahradu. Za ta léta, co jsem tu působila, znám snad každý strom, každou kytku. Na jaře se tu postupně ohlašují zpěvem ptáci, kteří přilétají ze zimovišť a hledají si místo k hnízdění. Dodnes tu dožívají dva keře, zasazené ještě samotným Karlem Čapkem. Mám ráda, když se na podzim oranžově barví jejich listí.

Jakou knihu a divadelní hru od Karla Čapka máte nejraději?

Román Obyčejný život a komedii Ze života hmyzu. Tu komedii psal opět s bratrem a je to mistrná parodie špatných lidských vlastností.

Jaké dílo napsal Karel Čapek jako první?

Karel Čapek navštěvoval osmileté gymnázium, už jako student psal básničky. Později, jako student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, psal umělecké kritiky a drobné prózy do dobových časopisů. Začátek jeho umělecké tvorby je spojen s bratrem Josefem – první knížky napsali společně. Jsou to prozaické soubory Krakonošova zahrada a Zářivé hlubiny. První samostatné knihy Karla Čapka jsou Trapné povídky a Boží muka.

Jakou knihu byste doporučila žákům ZŠ?

Dášeňku a Devatero pohádek už máte určitě přečtené, zkuste třeba soubor veselých příhod spisovatele se zvířaty, který vyšel pod názvem Měl jsem psa a kočku. A pak se můžete ponořit do kouzelných drobných příběhů plných záhad – Povídek z jedné a z druhé kapsy.

Autorka obrázku Dášenky: Eliška Felcmanová.

Čemu se věnujete po odchodu z Památníku?

Užívám si více volného času, snažím se vynahradit roky zaměstnání své rodině. Ráda cestuji, fotografuji. A stále pracuji ve prospěch Karla Čapka, přednáším o něm a jeho době. Pomáhám také při rekonstrukci interiéru jeho vily na pražských Vinohradech, která by měla v budoucnosti být přístupná pro veřejnost.

Je ještě nějaké místo, kde bychom se mohli o Karlu Čapkovi dozvědět více?

V Čapkově rodišti, Malých Svatoňovicích, je pěkné muzeum obou bratří Čapků. Je to ve východních Čechách, na úpatí Krkonoš, takže výlet sem můžete spojit vedle návštěvy Karlova rodného domu s výšlapem do hor nebo Adršpašských skal.

Mohla byste nám doporučit nějakou zajímavou akci, spojenou s Karlem Čapkem?

Na podzim letošního roku uplyne 100 let od vydání Čapkova nejslavnějšího díla – divadelní hry R. U. R., kde se autor zamýšlí nad osudem světa v rukou umělé inteligence – robotů. Určitě víte, že slovo „robot“, které se dnes používá na celém světě, poprvé zaznělo právě v této hře. Ale nevymyslel ho Karel, nýbrž jeho bratr Josef. V Památníku bude při této příležitosti výstava, kde si určitě s nějakým robotem podáte ruku.

Děkujeme za rozhovor!

autor článku: Anička a Eliška Felcmanovy