4. DRB - Regionální občasník od dětí nejen pro děti
Milí čtenáři DRB(u), s velkou radostí vám představujeme čtvrté číslo občasníku, který pro vás připravují děti ze škol a organizací Dobříšska a Novoknínska ve spolupráci s Místní akční skupinou Brdy-Vltava. Příspěvky tohoto čísla spojuje téma osobností našeho regionu a my věříme, že zrovna v této době vám toto milé počtení zpříjemní den.

Ve 4. vydání Regionálního občasníku od dětí nejen pro děti se jeho tvůrci zaměřili na téma osobnosti našeho regionu.
Stále jsme v době „koronavirové“ a děti se místo ve škole učí doma, svůj volný čas tráví mezi nejbližšími v kruhu rodiny a nemohou navštěvovat ani své oblíbené kroužky nebo kamarády. Než ale přišla tato zvláštní doba, děti z našeho regionu pracovaly a připravily příspěvky do nového čísla jejich občasníku DRB.
Kdo se nedostal k tištěné verzi, může se dnes podívat spolu s námi o čem, respektive o kom děti psaly. Věříte, že příspěvky dětí vás tentokrát vezmou za srdce. Sami se při čtení přesvědčíte, že osobnosti našeho regionu pro ně nejsou jen lidé všeobecně známí, ale i jejich rodiče, blízcí nebo sousedi.
Pro třeťáky ze ZŠ Malá Hraštice jsou jejich vzorem rodiče
Táta
Píšu o tátovi, jmenuje se Honza. Je velký a plešatý, má zelené oči. Dělá optika. Vyrábí brýle. Na tátovi se mi líbí, že si se mnou hraje fotbal a florbal.
Tomáš Novák
Moje maminka
Maminka se jmenuje Monika. Má dlouhé blonďaté vlasy a hnědé oči. Ráda si se mnou hraje. Ve volném čase kouká na filmy. Maminka je pomocná síla v hospodě. Maminka moc dobře vaří, mám jí moc ráda.
Sofinka Kailová
Můj táta
Můj táta pracuje na fakultě stavební. Pracuje v kanceláři a taky učí mladé studenty. Táta nosí černé sako s kravatou. Jeho koníček je pracovat na zahradě. Někdy mu pomáhám vyvenčit psa. Líbí se mi, jak kreslí mapy. Dokonce navrhl i náš dům. Jeho práce se mi moc líbí. Taky bych se chtěl stát inženýrem.
Vašík Jetel
Táta
Na tatínkovi se mi líbí, že si umí obstarat věci sám. Třeba umí pořezat stromy. Jeho povolání je voják. Ve volném čase si se mnou hraje. Tatínek je velký a hodně šikovný. Rád si hraje s pejskem.
Maruška Palanová
Maminka
Moje máma se jmenuje Lenka. Nosí černé hezké tričko. Má tmavé černé vlasy a hnědé oči. Moje máma šije obrazy a hezké čepice. Mám rád, když mi ušije novou čepici.
Vítek Melnar
O nejznámějším spisovateli z Dobříšska psaly skautky
Karel Čapek
Známý spisovatel Karel Čapek napsal spoustu knih. Nejdřív jsem si myslela, že to byl dětský spisovatel, ale dozvěděla jsem se, že psal výhradně pro dospělé. Myslím si, že jeho knížky jsou napínavé, dobrodružné a vtipné. Vybrala jsem si ho, protože dokázal svými knihami rozveselit spoustu lidí. Pobýval v okolí Dobříše, tedy ve Staré Huti. Měl tam letní sídlo, kam jezdil se svou ženou Olgou a jeho psí společnicí Dášeňkou. Pes Dášeňka byla inspirací jedné z jeho mnoha knih. Nyní je ve Strži jeho památník.
Napsala Ema Zemanová a nakreslila Bětka Krásná, 3. ročník, Skautské středisko prof. Oliče Dobříš, oddíl Lampyris Dobříš
Rozhovory s osobnostmi
V tomto čísle časopisu naleznete hned několik úžasných rozhovorů, které jste v plné verzi už dříve mohli přečíst i na našem webu.
Rozhovor s panem Josefem Máchou
Rozhovor Kláry Janků s Josefem Máchou z Nového Knína o květinách a kronice
Rozhovor připravila a na otázky se ptala Klára Janků z 9. ročníku ZŠ Nový Knín.
Rozhovor s naší paní ředitelkou
Páťáci z Malé Hraštice si za osobnost regionu vybrali ředitelku školy
Dostali jsme od paní učitelky za úkol udělat rozhovor s nějakou osobností naší vesnice. Nejdřív jsme museli osobnost vybrat. Padlo několik návrhů, ze kterých jsme vybrali. Potom jsme o nich nechali hlasovat. Vyhrála paní ředitelka naší školy ZŠ a MŠ Malá Hraštice paní Mgr. Irena Hrabáková.
Ptali se žáci z 5. ročníku, obrázek nakreslil Ruda Hemr, 3. ročník, ZŠ Malá Hraštice
Rozhovor s paní Kristinou Váňovou
Připravila děvčata: Anička a Eliška Felcmanovy a Ema Dvoářková, 6. a 8. ročník, ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35
Další významné osobnosti regionu?
Miroslav Olič

Vybrala jsem si osobnost, která souvisí se skautingem. Miroslav Olič se narodil na Zbraslavi dne 14. února 1923. Skautingu se začal věnovat právě na Zbraslavi, kde v poválečném období krátce působil jako vedoucí. Později začal učit v Novém Kníně a na Dobříši. Byl jmenován ředitelem gymnázia. Známý je tím, že jeho vztah k mladým lidem byl skautský, vytvářel přátelské prostředí. Ačkoli nebyl rodákem, byl s Dobříší úzce spjatý a zabýval se regionální historií. Dne 6. 9. 2008 mu byla předána Cena města Dobříš za 2007 a za celoživotní přínos v oblasti kultury a vzdělávání. A dnes se skautské středisko jmenuje Středisko prof. Oliče a my z Nového Knína pod toto středisko spadáme také.
Léňa, Skautské středisko prof. Oliče Dobříš, oddíl Koťata Nový Knín
Ladislav Malý
Ladislav Malý byl prvním řídícím učitelem školy ve Staré Huti. Byl badatel a spolu s dalšími lidmi založil Příbramské muzeum. Také hodně cestoval a byl turistou. Psal knihy a články o cestování, o vědě i o škole. Vážím si pana Malého, že se tak věnoval vylepšování naší školy i když to neměl vůbec jednoduché.
Anežka Krásná, 4. ročník, Skautské středisko prof. Oliče Dobříš oddíl Lampyris Dobříš, foto: archiv ZŠ Stará Huť
Tak co tomu říkáte? Úžasné, že?
Nezapomínejme, že obzvláště v těchto dnech je důležité, zůstávat ve spojení. Zavolat si, zeptat se jak se naši blízcí mají a jak se jim daří. Nezapomínejme jim každý den dávat najevo, že právě oni jsou našimi Osobnostmi.