Dnes je pátek 1. prosinec, svátek má Iva,
je Světový den AIDS.

dobrisskoaktualne.cz/deti-regiony-brdy

3. DRB - Regionální občasník od dětí nejen pro děti

přidáno: 15. 11. 2019

Milí čtenáři DRB(u) - představujeme vám již třetí číslo občasníku, který pro vás připravují děti ze škol a organizací Dobříšska a Novoknínska ve spolupráci s Místní akční skupinou Brdy-Vltava. Toto číslo je věnováno událostem kolem 17. listopadu 1989 z pohledu dětí.

Letošní listopad slavíme v České republice významné výročí 30 let od sametové revoluce. Události a příběhy s touto dobou spojené je třeba si připomínat, a tak se na něj zaměřily i naše děti. 

Ve třetím čísle najdete názory žáků na tento významný den, rozhovor s pamětníkem, obrázky se symboly sametové revoluce a mnoho dalšího. Věříme že se vám toto nové vydání bude líbit a přejeme hezké čtení. 

Do listopadového čísla Regionálního občasníku od dětí nejen pro děti přispěly děti ze ZŠ a MŠ Malá Hraštice, ZŠ a MŠ Nový Knín, 1. ZŠ Dobříš, ZŠ Trnka a skauti z Dobříše.  

Články, zprávy a další příspěvky 3. čísla časopisu DRB

 V tomto čísle se sešlo velké množství krásných obrázků

Rozhovor s panem ředitelem Milošem Krátkým o událostech kolem 17. listopadu 1989

Celkem sedm otázek položila ředitele ZŠ v Novém Kníně Zuzana Fialová ze 7. ročníku. 

Co pro mě znamená svoboda?

  • Znamená to, že můžu cestovat po cizích zemích.
  • Můžu se učit cizí jazyky.
  • Můžu kritizovat věci, které se nelíbí.
  • Můžu studovat jakoukoli školu.
  • Mohu si vybrat jakékoli povolání.
  • Člověk si může dělat, co chce,

ale za špatnou věc si ponese následky.

Dominik Romba, 3. ročník , ZŠ Dobříš, nám. Komenského 35

Workshop „Zítra celá země“

Žáci 1. ZŠ Dobříš sepsali článek o unikátním workshopu, který absolvovali v rámci školy. A tady je jen malá ukázka toho, co naleznete v tištěné verzi...

"V další části workshopu jsme si zahráli na žáky školy v době vlády KSČ. Každý jsme měli svou jmenovku a v naší skupině dělali třídní nástěnku. Pak nám instruktorky daly popis naší osoby, skupinu (radikálové, umírnění, …), rodinné zázemí, věk a jiné údaje o nás samých, abychom se tak mohli chovat. V pátek 17. listopadu 1989 byla demonstrace, radikálové a někteří umírnění se jí zúčastnili. V úterý ti samí lidé stávkovali. Pak byla další velká demonstrace a tento program skončil."

A co znamená svoboda pro vás?

Tak právě touto otázkou je uzavřeno listopadové vydání Regionálního občasníku od dětí nejen pro děti.

Tištěnou verzi časopisu DRB naleznou občané Dobříše každým dnem ve svých schránkách a k dostání bude také ve školách, které se k jeho tvorbě připojují. V Malé Hraštici a Novém Kníně pak vyjde časopis během prosince. 

autor článku: redakce DA ve spolupráci s MAS Brdy-Vltava