Dnes je pátek 1. prosinec, svátek má Iva,
je Světový den AIDS.

dobrisskoaktualne.cz/deti-regiony-brdy

2. DRB - Regionální občasník od dětí nejen pro děti

přidáno: 27. 10. 2019

Milí čtenáři DRB(u) - představujeme vám druhé číslo občasníku, který pro vás připravují děti ze škol a organizací Dobříšska a Novoknínska ve spolupráci s Místní akční skupinou Brdy-Vltava. Autoři příspěvků se s v něm ohlíží za školním rokem 2018/2019. Přejeme si, ať se vám i toto číslo líbí...

Do druhého čísla přispěly děti ze ZŠ a MŠ Malá Hraštice, ZŠ a MŠ Nový Knín, ZŠ Dobříš, nám. Komenského 35, ZŠ Trnka a skauti ze Střediska prof. Oliče Dobříš. 

Jaké články, zprávy a další příspěvky v 2. čísle časopisu DRB najdete?

Příběhy našich sousedů

Tento projekt představuje v novém čísle DRB(u) Julča Šigutová ze 7. ročníku ZŠ Dobříš, nám. Komenského 35. V projektu jde o to zjistit, jak to u nás vypadalo dřív, jaké měla dřívejší doba výhody a nejvýhody, jak se zde žilo a podobně. Je to úžasná "práce" pro děti, které poznávají naše místní pamětníky.

Na tento příspěvek pak rovnou navazuje rozhovor s Julčou samotnou, který připravila její spolužačka Anežka Kotěrová. Dozvíte se v něm v čem projekt spočívá, kdo se účasnil, jak probíhají rozhovory i kde byla tato práce prezentována.

Můj školní rok

O tom, co vše zažily děti v ZŠ Trnka napsala Maruška Vandasová z 3. ročníku. A mimo jiné přidala informaci a obrázek o tom, že paní ředitelka koupila chameleona a k jeho pojmenování se konaly dokonce volby.

McDonald´s Cup

Žáci 4. a 5. ročníků ze ZŠ a MŠ Malá Hraštice připravili článek o turnaji ve fotbale, který se konal 17. dubna 2019 na 2. ZŠ Dobříš.

Jaký byl letošní školní rok

Letošní školní rok, pro některé poslední školní rok, utekl opravdu jako voda. Na konci léta jsem si přála, aby rok rychle utekl a už byly další letní prázdniny. Ani jsem se nestačila rozkoukat a píšu shrnutí celého roku. 

Co vám budu vyprávět, byl to rok jako každý jiný. Pršelo, svítilo sluníčko a občas napadl nějaký ten sníh, který se hned přes první noc změnil v náledí. Tento rok byl ale v jednom jediněčný...

Takto začíná svůj velmi vtipný a trefný článek Natálie, která svým pohledem "deváťačky" shrnuje poslední rok na základní škole.

Krásný článek i s obrázkem připravily holky z 9. ročníku ZŠ a MŠ Nový Knín - Alžběta Poláková a Natálie Holubovská.

Skautský výlet do Jump arény 

O tom, jak se dětem líbilo na trampolínách napsala Lenka Semerádová za skautský oddíl Koťata z Nového Knína.

Zlatý list

S činností Zlatého listu v roce 2018/2019 seznamuje čtenáře člen tohoto skautského oddílu Hugo Dvořák. A není pochyb o tom, že děti si užily spoustu zábavy a zajímavých akcí.

Šumava ve sněhu 7. -11. ledna 2019

"Pozor, padají bomby!"

"Bum!!!"

"Honem, nastupovat, odjíždíme."

"Počkejte, ještě nemáme všechno naloženo."

A tak jsme vyrazili...

Vyprávění o sněhových bitvách, chození ve sněžnicích nebo topení si uhelnými briketami si s navazující křížovnkou připravili žáci 4. a 5. ročníků ZŠ Trnka - Filip Španěl, Vít Růžička, Ladislav Sarnovský, Rosemarie Kylarová, Theo Bigoni. 

Článek s doplěním z Malé Hraštice

Přesně takový příspěvek si vymyslela trojice dětí ze ZŠ Malá Hraštice ve složení - Karolína Alešová, Matěj Smrčina a Matěj Vandas. Jejich článek pojednává o návštěvě významného barokního areálu a historické památky v Příbrami. V rámci prohlídky s výkladem se děti dozvěděly mnoho informací, ale kde byly, to už si musí čtenář vyluštit v jejich křížovce. Celý příspěvek navíc doplňuje krásný obrázek Lenky Hoškové ze 4. ročníku.

Krása jara

Jaro, jaro, vítá nás,

nejkrásnější ze všech krás.

Zimo už běž pryč, 

vezmem na tě bič.

Zvířata se rodí,

zima od nás chodí.

Kytičky se probouzí,

nebe se nám rozbouří.

Nekoukejte na tablety,

venku už jsou krásné květy.

Touto básničkou je zakončené 2. číslo občasníku DRB, který připravují děti z našeho regionu. Napsala ji Alička Macurová, Kačka Konopásková a Daniel Sieger ze ZŠ Malá Hraštice.

autor článku: redakce DA ve spolupráci s MAS Brdy-Vltava